14.07.2021

Опубліковано звіт про порушення прав чоловіків, що мають секс з чоловіками та інших ґеїв, які залучені до секс-праці та практикують хімсекс в Україні. Цей звіт унікальний, оскільки він є першим таким дослідженням проведеним під керівництвом ключових спільнот, з метою вивчення порушення прав людини, з якими ці спільноти стикаються скрізь в Україні.

Звіт показує що через нелегальність наркотиків, криміналізацію секс-праці, стигми та дискримінації, включаючи дискримінацію в системі кримінального правосуддя, цільова група проекту, що належить до маргінальних й уразливих груп, стають жертвами двічі, адже намагаючись поскаржитися на дискримінацію, вони стикаються з тим, що принцип "рівності перед законом" на них не поширюється. У даній групі людей значно вище ризик стати жертвою жорстокого поводження з боку загального населення та правоохоронних органів.

Наразі проведено вже безліч досліджень, які довели, що порушення прав людини безпосередньо пов'язано з негативним впливом на впровадження каскаду послуг з профілактики та лікування ВІЛ-інфекції, а також порушення прав перешкоджають отриманню послуг для ключових груп населення у відповідних програмах. Ситуація ще більше ускладнена тим, що найбільш вразливі крос-групи, зокрема МСМ та інші ґеї хімсекс-працівники перебувають за межею надання профілактичних послуг й послуг з лікування ВІЛ-інфекції. Частково це пов'язано з подвійною криміналізацією групи МСМ хімсекс-працівників та їх недовірі, з іншого боку, у громадських і благодійних організацій немає доступу до таких груп та відповідного спектру послуг відповідно до їхніх потреб.

За даними які були отримані за час проведення цього опитування, вживання наркотиків для сексу, широко поширене серед молодих людей у віці від 20 до 25 років. Існує багато різних причин, через які молоді МСМ хімсекс-працівники стали приймати наркотики для сексу, в тому числі й "заради експерименту". Деякі фахівці стверджують, що чим раніше молоді люди починають вживати наркотики, тим більше у них шансів продовжувати їх вживання, в тому числі з постійним збільшенням дозування. Респонденти опитування підтвердили, що приймаючи наркотики вони можуть бути більш схильні до здійснення ризикованих практик, такі як небезпечний та часто травматичний секс.

Даний звіт підготовлен в рамках проекту "A set of measures aimed at reducing the number of new HIV infections among MSM who practice chemsex" (Комплекс заходів спрямованих на зниження числа нових випадків ВІЛ-інфекцій серед ЧСЧ, які практикують хімсекс), який реалізован ініціативною групою ChemBrothers за технічної та експертної підтримки HPLGBT й фінансовій підтримці Фонду екстреної допомоги ключовим групам населення в Східній Європі та Центральній Азії.