22.05.2020

Українські ЛГБТ-активісти б'ють на сполох після того, як група людей зґвалтувала, побила та пограбувала 19-річну трансґендерну (транс) людину з України в Житомирській області.

Інцидент зі зґвалтуванням, пограбуванням та тортурами стався в ніч на 30 квітня 2020 року. Нападник, з яким трансґендерна людина познайомилась на сайті знайомств, спочатку був один, але згодом до нього приєдналися ще п'ятеро його спільників. Зловмисники тривалий час знущатися над трансґендерною людиною, надівши на жертву наручники, били, погрожували ножем, зрізали з потерпілої одяг та повністю роздягнули. Під час цього кошмару, як сказала сама потерпіла трансґендерна особа, її ще кілька разів спробували зґвалтувати, але вона була вже в напівсвідомою.

Потерпілої трансґендерній людині говорили, що її вб'ють або втоплять. Потім вимагали 10 000 гривень (340-350 Євро). Ближче до світанку перед машиною жертву яка була вже виснажена тортурами, оголена та яка спливала кров'ю, погнали в бік її будинку, погрожуючи при цьому ножем якщо вона не буде йти. Всі це злочинці знімали на мобільні телефони.

Замість того, щоб розслідувати напад як напад або злочин на ґрунті ненависті, житомирська поліція кваліфікувала злочин тільки як "грабіж" – тим самим викликав обурення з боку самоорганізації трансґендерних людей в Україні, HPLGBT.

"... вже 2020 рік та я хочу запитати у політиків коли в повній мірі буде здійснено План дій по реалізації Національної стратегії в області прав людини?[01] Коли ми нарешті завершимо Євроінтеграцію?[02] Хтось дійсно ще думає, що одного безвізового режиму достатньо? — в обурливому тоні запитує Координатор HPLGBT — Виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, є найглибшим інтеграційним документом ЄС, та в цьому процесі немає істотних досягнень, геть відсутні й суттєві досягнення в захисті прав людини, в той же час слабкість дієвих інструментів захисту від дискримінації – це одна з головних підстав для припинення безвізового режиму з будь-якою країною ... Цей приклад не єдиний випадок варварського ставлення та порушення прав транс людей. у 2019 силами спільноти ми провели моніторинг дотримання прав людини по відношенню до трансґендерних жінок залучених у секс-роботу, в результаті чого було сформовано Альтернативний звіт в розрізі конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок[03]. Цей звіт був здійснений за підтримки Фонду екстреної допомоги ключовим спільнотам регіону Східної Європи та Центральної Азії, й описує 61 випадок порушення прав транс людей з включенням інформації про найбільш типові порушення прав людини. Нам потрібні зміни, тому що ми не хочемо жити кожен день серед насильства, побоюючись за своє життя. Ми вимагаємо захисту!"

Організація HPLGBT, яка діє в інтересах груп підвищеного ризику інфікування на ВІЛ, зокрема трансґендерних людей, поряд з іншими правозахисниками які глибоко переконані в гомофобних/трансфобних мотивах цього інциденту. На це явно вказують образи, які на адресу потерпілого вигукували нападники: "п*дорас", "кончений збоченець", "п*дорська тварюка", "п*дорська повія", "ти не людина".

Наразі постраждала трансґендерна людина знаходиться в лікарні у важкому фізичному та моральному стані, в той же час в Україні досі не криміналізовані злочини ненависті за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.


[01] DECREE OF THE PRESIDENT OF UKRAINE # 501/2015. On Approval of the National Human Rights Strategy of Ukraine.
www.HPLGBT.org/publish/media/en/UKRAINE_NATIONAL_ACTION_PLAN_ON_HUMAN_RIGHTS_en.pdf

[02] ASSOCIATION AGREEMENT. between the European Union and its Member States, of the one part, and Ukraine, of the other part.
www.HPLGBT.org/publish/media/en/EU-UA_ASSOCIATION_AGREEMENT_en.pdf

[03] ALTERNATIVE REPORT ON IMPLEMENTATION OF THE CONVENTION ON THE ELIMINATION OF ALL FORMS OF DISCRIMINATION AGAINST WOMEN.
www.HPLGBT.org/publish/TG-Monitoring_2019/report_en.pdf